PrintPrint This Page

Thanks To All Who Participated in the 2nd Annual Fermentationland Homebrew Competition

There were 67 entries and 45 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rodney Kibzey Kate’s Kolsch 6C: Kolsch Oregon Brew Crew
2nd Harold Siefken American IPA 14B: American IPA MALT
3rd Jason Chang Hill 364 10A: American Pale Ale

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

No entries are eligible.

Winning Entries 

Table 1: Pilsners, Lagers and Hybrids (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rodney Kibzey Kate’s Kolsch 6C: Kolsch Oregon Brew Crew
2nd Gregory Worster Pils 2A: German Pilsner (Pils) Portland Mashing Maineiacs
3rd Rodney Kibzey Annihilator 5C: Doppelbock Oregon Brew Crew

Table 2: English and Scottish Ales (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Coughlin Easy To Love 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) UNYHA
2nd Ernie Smith Margret T’s Revenge 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) IBU (Intellectual Brewers Union, Casper, WY)
3rd Derek Wolf Liverpool’s Finest 11C: Northern English Brown Ale

Table 3: American Ales (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Chang Hill 364 10A: American Pale Ale
2nd Derek Wolf Alpha Brown Ale 10C: American Brown Ale
3rd Randy Pratt Chinook Pale Ale 10A: American Pale Ale MASH (Missouri Association of Serious Homebrewers)

Table 4: Porters and Stouts (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Randy Pratt Extra Stout 13D: Foreign Extra Stout MASH (Missouri Association of Serious Homebrewers)
2nd Randy Pratt CM Stout 13E: American Stout MASH (Missouri Association of Serious Homebrewers)
3rd Dave Shaw Brown Porter 12A: Brown Porter MALT

Table 5: IPAs (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Harold Siefken American IPA 14B: American IPA MALT
2nd Jamie Blood
Co-Brewer: Jeff Tassinari
Alpha Dog IIPA 14C: Imperial IPA
3rd Randy Pratt Simcoe IPA 14B: American IPA MASH (Missouri Association of Serious Homebrewers)

Table 6: Spiced Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Antonio Lopez Coffee Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Gregory Biggs Christmas Porter 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Quiet corner
3rd Gregory Biggs Harvest Pumpkin 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Quiet corner
3rd Sean Coughlin Cafe Ovi 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer UNYHA

Table 7: Belgian and German (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ernie Smith 2 Wit 16A: Witbier IBU (Intellectual Brewers Union, Casper, WY)
1st Derek Wolf On The Dubbel 18B: Belgian Dubbel
2nd Rodney Kibzey Bitezenbock 15C: Weizenbock Oregon Brew Crew
2nd Peter Hayes Trappist Dubbel 18B: Belgian Dubbel
3rd Cameron Walker Belgian Saison 16C: Saison Little Big Dog Brewers
3rd Sean Coughlin The Abbey Cat Strikes Back 18E: Belgian Dark Strong Ale UNYHA

Table 8: Fruit and Smoked (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rodney Kibzey Bacon Cigar 22A: Classic Rauchbier Oregon Brew Crew
2nd John Griffith Mama’s Boy 20A: Fruit Beer SNAFU
3rd Sean Coughlin Passion Dance 20A: Fruit Beer UNYHA